13 sposobów na ulepszenie fotografii cyfrowej

Robienie świetnych zdjęć aparatem cyfrowym jest łatwe. Nie musisz być profesjonalnym fotografem, żeby to zrobić. Proste wskazówki dotyczące prawidłowego korzystania z aparatów cyfrowych, porady dotyczące fotografii pomogą Ci w krótkim czasie poprawić jakość dowolnych zdjęć.

  1. Sformatuj kartę pamięci, zamiast usuwania danych

Funkcji formatowania w aparacie nie tylko usunie wszystkie pliki, ale także skonfiguruje kartę pamięci do przyszłego użytku i poprawia jej wydajność. Samo skasowanie obrazów nie zoptymalizuje wydajności karty. Formatowanie jest wygodne, jeśli karta pamięci jest uszkodzona lub zainfekowana wirusem. Zaleca się okresowe formatowanie karty pamięci w aparacie, a nie w komputerze, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia danych.

2. Zaktualizuj firmware aparatu cyfrowego

Firmware to oprogramowanie sprzętowe aparatu służące do przetwarzania obrazów i ustawiania różengo rodzaju parametrów. Zaktualizowane oprogramowanie zwykle zawiera poprawki lub ulepszenia różnych funkcji. Niektóre z tych poprawek mogą być niewielkie, a niektóre bardziej znaczące (np. problemy z autofokusem, problemy z rozładowaniem baterii, nieoczekiwane problemy z blokowaniem). Sprawdź witrynę internetową producenta, aby upewnić się, że oprogramowanie aparatu cyfrowego jest aktualne.

  1. Nie zapomnij zresetować ustawień aparatu

Po zastosowaniu ustawień niestandardowych dla określonego ujęcia należy sprawdzić i zresetować ustawienia przed przejściem do innych warunków fotografowania.

  1. Ustaw odpowiedni rozmiar (rozdzielczość) obrazu

Czy warto używać najwyższych rozdzielczości, jakie oferuje kamera? To zależy od konkretnych warunków fotografowania. Czasami ustawienie mniejszego rozmiaru obrazu może nie tylko poprawić jakość zdjęcia, ale także przyspieszyć działanie aparatu i zwiększyć liczbę klatek na karcie pamięci. Na przykład, jeśli fotografujesz wydarzenia sportowe, niższa rozdzielczość pomoże Ci uniknąć opóźnień podczas fotografowania szybko poruszających się obiektów.

  1. Określ format obrazu (RAW lub JPEG)

Jeśli planujesz obróbkę końcową materiału, np. regulację balansu bieli czy retusz, najlepiej ustawić aparat na format RAW. Obrazy uzyskiwane w surowej formie bezpośrednio z matrycy aparatu przechowują pełne informacje i mają bardziej elastyczne opcje dodatkowego przetwarzania. Należy jednak pamiętać, że pliki RAW są dość duże: zajmują dużo miejsca na karcie flash i szybciej wyczerpują baterię.

Wręcz przeciwnie, pliki JPEG są przetwarzane natychmiast w aparacie. Dzięki temu możesz je wydrukować niemal natychmiast lub udostępnić znajomym. Ponadto ustawienie formatu JPEG umożliwia szybsze działanie aparatu, a także pozwala zaoszczędzić miejsce na karcie flash.

Gdy wybór jednego z formatów jest trudny, możesz z nich korzystać jednocześnie. Użytkownicy, którzy wybiorą tryb ogólny „RAW/JPEG”, będą mogli sami zdecydować, jakiego formatu będą potrzebować. Uwaga: podczas korzystania z formatu RAW/JPEG warto mieć przy sobie dodatkową kartę pamięci, ponieważ wolne miejsce na karcie głównej może się szybko wyczerpać.

  1. Użyj odczytów histogramu

Chociaż ekran LCD aparatu zapewnia wizualne wskazanie, jak dobrze będzie wyglądać gotowe zdjęcie, nie należy na nim polegać. W jasnym świetle zdjęcie na ekranie zawsze wygląda na ciemniejsze, a w nocy jest jaśniejsze niż w rzeczywistości.

Histogram to niezawodny sposób na dokładne określenie ekspozycji, aby pozbyć się jasnych świateł i nadmiernych cieni na zdjęciu. Kształt histogramu odzwierciedla zakres dynamiczny sceny, a szerokość jego wykresu odzwierciedla zakres dynamiczny kamery.

Luki po lewej lub prawej stronie histogramu wskazują na zbyt dużo lub zbyt mało światła padającego, co może wymagać pewnych korekt ekspozycji.

  1. Użyj wstępnie ustawionych ustawień balansu bieli (WB)

Ponieważ obiektyw cyfrowy nie może prawidłowo wykryć prawdziwych kolorów w różnych warunkach oświetleniowych, balans bieli jest ważnym aspektem udanego fotografowania. Precyzyjna regulacja balansu bieli zapewnia prawidłową równowagę kolorów na zrobionym zdjęciu.

Użyj wstępnie ustawionych trybów (światło dzienne, cień, wolfram itp.) zamiast automatycznego balansu bieli. Automatyczne ustawienie balansu bieli w aparacie będzie próbowało zneutralizować silne przebarwienia, ale użycie wstępnie ustawionych opcji może dać lepsze rezultaty.

8. Unikaj drgania aparatu

Aby uniknąć drgania aparatu podczas robienia zdjęcia, musisz mieć pod ręką statyw lub, jeśli go nie masz, zastosuj prostą zasadę. Ustawiony czas otwarcia migawki nie może być mniejszy niż ogniskowa obiektywu. Tak więc w przypadku obiektywu 100 mm do aparatu pełnoklatkowego czas otwarcia migawki powinien wynosić co najmniej 1/100 sekundy.

Używając aparatu z mniejszą matrycą, pomnóż ogniskową przez współczynnik przycięcia, aby obliczyć czas otwarcia migawki: 1,5 dla matryc APS-C (1,6 dla modeli Canon APS-C) i 2 dla Micro Four Thirds.

  1. Tryb przysłony (AV) czy priorytet migawki (TV)?

Należy pamiętać, że wielkość przysłony determinuje głębię ostrości obrazu (stopień rozmycia tła), a czas otwarcia migawki determinuje fotografowanie poruszających się obiektów. Zdecyduj, co i w jaki sposób chcesz uchwycić w swoim ujęciu, a następnie wybierz tryb AV lub TV.

  1. Używaj lampy błyskowej w świetle dziennym

Zalecamy używanie lampy błyskowej do wypełniania cieni, które pojawiają się na zdjęciach ludzi w jasnym świetle dziennym. Ta metoda nazywa się błyskiem wypełniającym. Metoda jest szczególnie skuteczna w sytuacjach, gdy źródło światła znajduje się za głównym obiektem, a także w sytuacjach, gdy tło jest bardzo jasne. Użycie lampy błyskowej w połączeniu z innymi ustawieniami może zrównoważyć oświetlenie tła i pierwszego planu.

  1. Nie zapomnij o ustawieniach ekspozycji

Profesjonalni fotografowie mogą nie aprobować używania wstępnie ustawionych trybów, takich jak „krajobraz”, „portret” itp. Nie zaleca się całkowitego ignorowania takich trybów, zwłaszcza dla początkujących. Na przykład w trybie Krajobraz automatycznie wybierana jest mała przysłona i nasycenie jest zwiększane, podczas gdy w trybie Portret, ustawieniu szerokiej przysłony towarzyszy wybór bardziej stonowanych kolorów.

  1. Automatyczne ustawianie ostrości „AF” czy ręczne ustawianie ostrości „MF”?

AF to tryb, w którym aparat za pomocą czujników sam ustala najlepszą ostrość. Ciągłe używanie autofokusa powoduje, że fotograf uzależnia się od tego trybu. Są jednak sytuacje, w których manualne ustawianie ostrości jest zdecydowanie lepszą opcją. MF powinien być używany w warunkach słabego oświetlenia, fotografii makro lub portretowej, szybko poruszających się obiektów lub przez szybę.

  1. Zwróć uwagę na wybór metody pomiaru

Nowoczesne aparaty cyfrowe mają kilka trybów pomiaru ekspozycji: matrycowy, centralnie ważony, punktowy. Każdy z nich pomaga kontrolować ekspozycję i robić zdjęcia w nietypowych sytuacjach oświetleniowych.

Pomiar matrycowy działa dobrze w większości scen. Jednak pozostałe dwie metody mogą być również nieocenione podczas fotografowania. Na przykład pomiar centralnie ważony jest niezbędny w przypadku kontrastowych zdjęć wykonywanych w jasnym świetle słonecznym. Pomiar punktowy jest potrzebny do makrofotografii, do fotografowania obiektów pod światło lub z dużej odległości.